Stowarzyszenie Wspólne Czyżyny powstało w roku 2016. Zostało założone przez osoby, które poznały się przy okazji spotkania mieszkańców w sprawie zagospodarowania przez firmę Budimex jednej z działek obok pasa startowego. Nie wszyscy włączyli się do negocjacji z Budimexem, jednak część uczestników tamtych spotkań postanowiła, że chce działać dalej dla dzielnicy.

Efektem już 2 lat działalności Stowarzyszenia jest szereg pikników rodzinnych, spacerów oraz gier miejskich  integrujących mieszkańców dzielnicy. Zgłaszaliśmy także uwagi do powstającego planu zagospodarowania części Czyżyn, pisaliśmy projekty do budżetu obywatelskiego, z czego kilka zwycięskich. Mamy też swój udział w połowicznym sukcesie sporu z Budimexem, gdzie część działki planowanej do zabudowy ma pozostać zielona (stan na listopad 2018).

Siłą Stowarzyszenia jest to, że tworzą je osoby zupełnie różne. Rozpiętość wieku członków stowarzyszenia to ponad 50 lat. Działają z nami zarówno mieszkańcy „starszych” osiedli, jak i nowych bloków. Można zaryzykować stwierdzenie, że jedynym co łączy nas wszystkich są Czyżyny. I ten jeden wspólny mianownik wystarczy, aby efektywnie działać. 

Wszystkich chętnych do współpracy  w przygotowywaniu pikników, wspólnego angażowania się w sprawy związane z planowaniem przestrzennym lub chcących wesprzeć nas w jakikolwiek sposób swoim czasem lub wiedzą serdecznie zapraszamy do kontaktu!